Music


Rate this item
(0 votes)
in Music

Daftar lengkap nominasi 'Grammy Awards 2018'

By Published January 29, 2018

Untuk yang ke-60 kalinya, ajang pemberian penghargaan tertinggi bagi insan musik dunia kembali digelar. Grammy Awards 2018 akan diadakan pada 28 Januari 2018 waktu setempat di Madison Square Garden, New York.

Grammy Awards 2018 sekaligus menandai kali pertama ajang pemghargaan ini kembali digelar di New York setelah 14 tahun selalu dilaksanakan di Los Angeles.

Tahun ini nama rapper Jay-Z berjaya memuncaki daftar peraih nominasi terbanyak dengan total 8 nominasi. Di posisi kedua ada Kendrick Lamar yang juga seorang rapper dengan 7 nominasi.

Mengikut setelahnya adalah Bruno Mars yang mendapatkan 6 nominasi, termasuk Album of the Year untuk karyanya 24K Magic.

Berikut daftar lengkap nominasi Grammy Awards 2018:

GENERAL FIELD

1. Record Of The Year

• Redbone

Childish Gambino
Ludwig Goransson, producer; Donald Glover, Ludwig Goransson, Riley Mackin & Ruben Rivera, engineers/mixers; Bernie Grundman, mastering engineer

• Despacito
Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber
Josh Gudwin, Mauricio Rengifo & Andrés Torres, producers; Josh Gudwin & Jaycen Joshua, engineers/mixers; Dave Kutch, mastering engineer

• The Story Of O.J.
JAY-Z
JAY-Z & No I.D., producers; Jimmy Douglas & Gimel "Young Guru" Keaton, engineers/mixers; Dave Kutch, mastering engineer

• HUMBLE.
Kendrick Lamar
Mike Will Made It, producer; Derek "MixedByAli" Ali, James Hunt & Matt Schaeffer, engineers/mixers; Mike Bozzi, mastering engineer

• 24K Magic
Bruno Mars
Shampoo Press & Curl, producers; Serban Ghenea, John Hanes & Charles Moniz, engineers/mixers; Tom Coyne, mastering engineer

2. Album Of The Year

• "Awaken, My Love!"

Childish Gambino
Ludwig Goransson, producer; Bryan Carrigan, Donald Glover, Ludwig Goransson, Riley Mackin & Ruben Rivera, engineers/mixers; Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters; Bernie Grundman, mastering engineer

• 4:44
JAY-Z
JAY-Z & No I.D., producers; Jimmy Douglas & Gimel "Young Guru" Keaton, engineers/mixers; Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters; Dave Kutch, mastering engineer

• DAMN.
Kendrick Lamar
DJ Dahi, Sounwave & Anthony Tiffith, producers; Derek "MixedByAli" Ali, James Hunt & Matt Schaeffer, engineers/mixers; K. Duckworth, D. Natche, M. Spears & A. Tiffith, songwriters; Mike Bozzi, mastering engineer

• Melodrama
Lorde
Jack Antonoff & Lorde, producers; Serban Ghenea, John Hanes & Laura Sisk, engineers/mixers; Jack Antonoff & Ella Yelich-O'Connor, songwriters; Randy Merrill, mastering engineer

• 24K Magic
Bruno Mars
Shampoo Press & Curl, producers; Serban Ghenea, John Hanes & Charles Moniz, engineers/mixers; Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence & Bruno Mars, songwriters; Tom Coyne, mastering engineer

3. Song Of The Year

• Despacito

Ramón Ayala, Justin Bieber, Jason "Poo Bear" Boyd, Erika Ender, Luis Fonsi & Marty James Garton, songwriters (Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber)

• 4:44
Shawn Carter & Dion Wilson, songwriter (JAY-Z)

• Issues
Benny Blanco, Mikkel Storleer Eriksen, Tor Erik Hermansen, Julia Michaels & Justin Drew Tranter, songwriters (Julia Michaels)

• 1-800-273-8255
Alessia Caracciolo, Sir Robert Bryson Hall II, Arjun Ivatury & Khalid Robinson, songwriters (Logic Featuring Alessia Cara & Khalid)

• That's What I Like
Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars)

4. Best New Artist

• Alessia Cara

• Khalid

• Lil Uzi Vert

• Julia Michaels

• SZA

POP

5. Best Pop Solo Performance

• Love So Soft

Kelly Clarkson

• Praying
Kesha

• Million Reasons
Lady Gaga

• What About Us
P!nk

• Shape Of You
Ed Sheeran

6. Best Pop Duo/Group Performance

• Something Just Like This

The Chainsmokers & Coldplay

• Despacito
Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber

• Thunder
Imagine Dragons

• Feel It Still
Portugal. The Man

• Stay
Zedd & Alessia Cara

7. Best Traditional Pop Vocal Album

• Nobody But Me (Deluxe Version)

Michael Bublé

• Triplicate
Bob Dylan

• In Full Swing
Seth MacFarlane

• Wonderland
Sarah McLachlan

• Tony Bennett Celebrates 90
(Various Artists)
Dae Bennett, Producer

8. Best Pop Vocal Album

• Kaleidoscope EP

Coldplay

• Lust For Life
Lana Del Rey

• Evolve
Imagine Dragons

• Rainbow
Kesha

• Joanne
Lady Gaga

 ÷ (Divide)
Ed Sheeran

DANCE/ELECTRONIC MUSIC

9. Best Dance Recording

• Bambro Koyo Ganda

Bonobo Featuring Innov Gnawa
Bonobo, producer; Bonobo, mixer

• Cola
Camelphat & Elderbrook
Mike Di Scala, Elderbrook & David Whelan, producers; Mike Di Scala, Elderbrook & David Whelan, mixers

• Andromeda
Gorillaz Featuring DRAM
Damon Albarn, Jamie Hewlett, Remi Kabaka & Anthony Khan, producers; Stephen Sedgwick, mixer

• Tonite
LCD Soundsystem
James Murphy, producer; James Murphy, mixer

• Line Of Sight
Odesza Featuring WYNNE & Mansionair
Clayton Knight & Harrison Mills, producers; Eric J Dubowsky, mixer

10. Best Dance/Electronic Album

• Migration

Bonobo

• 3-D The Catalogue
Kraftwerk

• Mura Masa
Mura Masa

• A Moment Apart
Odesza

• What Now
Sylvan Esso

CONTEMPORARY INSTRUMENTAL MUSIC

11. Best Contemporary Instrumental Album

• What If

The Jerry Douglas Band

• Spirit
Alex Han

• Mount Royal
Julian Lage & Chris Eldridge

• Prototype
Jeff Lorber Fusion

• Bad Hombre
Antonio Sanchez

ROCK

12. Best Rock Performance

• You Want It Darker

Leonard Cohen

• The Promise
Chris Cornell

• Run
Foo Fighters

• No Good
Kaleo

• Go To War
Nothing More

13. Best Metal Performance

• Invisible Enemy

August Burns Red

• Black Hoodie
Body Count

• Forever
Code Orange

• Sultan’s Curse
Mastodon

• Clockworks
Meshuggah

14. Best Rock Song

• Atlas, Rise!

James Hetfield & Lars Ulrich, songwriters (Metallica)

• Blood In The Cut
JT Daly & Kristine Flaherty, songwriters (K.Flay)

• Go To War
Ben Anderson, Jonny Hawkins, Will Hoffman, Daniel Oliver, David Pramik & Mark Vollelunga, songwriters (Nothing More)

• Run
Foo Fighters, songwriters (Foo Fighters)

 The Stage
Zachary Baker, Brian Haner, Matthew Sanders, Jonathan Seward & Brooks Wackerman, songwriters (Avenged Sevenfold)

15. Best Rock Album

• Emperor Of Sand

Mastodon

• Hardwired...To Self-Destruct
Metallica

• The Stories We Tell Ourselves
Nothing More

• Villains
Queens Of The Stone Age

• A Deeper Understanding
The War On Drugs

ALTERNATIVE

16. Best Alternative Music Album

 Everything Now

Arcade Fire

 Humanz
Gorillaz

 American Dream
LCD Soundsystem

 Pure Comedy
Father John Misty

• Sleep Well Beast
The National

R&B

17. Best R&B Performance

 Get You

Daniel Caesar Featuring Kali Uchis

• Distraction
Kehlani

• High
Ledisi

• That's What I Like
Bruno Mars

• The Weekend
SZA

18. Best Traditional R&B Performance

• Laugh And Move On

The Baylor Project

• Redbone
Childish Gambino

• What I'm Feelin'
Anthony Hamilton Featuring The Hamiltones

• All The Way
Ledisi

• Still
Mali Music

19. Best R&B Song

• First Began

PJ Morton, songwriter (PJ Morton)

• Location
Alfredo Gonzalez, Olatunji Ige, Samuel David Jiminez, Christopher McClenney, Khalid Robinson & Joshua Scruggs, songwriters (Khalid)

• Redbone
Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino)

• Supermodel
Tyran Donaldson, Terrence Henderson, Greg Landfair Jr., Solana Rowe & Pharrell Williams, songwriters (SZA)

• That's What I Like
Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars)

20. Best Urban Contemporary Album

• Free 6LACK

6LACK

• "Awaken, My Love!"
Childish Gambino

• American Teen
Khalid

• Ctrl
SZA

• Starboy
The Weeknd

21. Best R&B Album

• Freudian

Daniel Caesar

• Let Love Rule
Ledisi

• 24K Magic
Bruno Mars

• Gumbo
PJ Morton

• Feel The Real
Musiq Soulchild

RAP

22. Best Rap Performance

• Bounce Back

Big Sean

• Bodak Yellow
Cardi B

• 4:44
JAY-Z

• HUMBLE.
Kendrick Lamar

• Bad And Boujee
Migos Featuring Lil Uzi Vert

23. Best Rap/Sung Performance

• PRBLMS

6LACK

• Crew
Goldlink Featuring Brent Faiyaz & Shy Glizzy

• Family Feud
JAY-Z Featuring Beyoncé

• LOYALTY.
Kendrick Lamar Featuring Rihanna

• Love Galore
SZA Featuring Travis Scott

24. Best Rap Song

• Bodak Yellow

Dieuson Octave, Klenord Raphael, Shaftizm, Jordan Thorpe, Washpoppin & J White, songwriters (Cardi B)

• Chase Me
Judah Bauer, Brian Burton, Hector Delgado, Jaime Meline, Antwan Patton, Michael Render, Russell Simins & Jon Spencer, songwriters (Danger Mouse Featuring Run The Jewels & Big Boi)

• HUMBLE.
K. Duckworth, Asheton Hogan & M. Williams II, songwriters (Kendrick Lamar)

• Sassy
M. Evans & E. Gabouer, songwriters (Rapsody)

• The Story Of O.J.
Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (JAY-Z)

25. Best Rap Album

• 4:44

JAY-Z

• DAMN.
Kendrick Lamar

• Culture
Migos

• Laila's Wisdom
Rapsody

• Flower Boy
Tyler, The Creator

COUNTRY

26. Best Country Solo Performance

• Body Like A Back Road

Sam Hunt

• Losing You
Alison Krauss

• Tin Man
Miranda Lambert

• I Could Use A Love Song
Maren Morris

• Either Way
Chris Stapleton

27. Best Country Duo/Group Performance

• It Ain't My Fault

Brothers Osborne

• My Old Man
Zac Brown Band

• You Look Good
Lady Antebellum

• Better Man
Little Big Town

• Drinkin' Problem
Midland

28. Best Country Song

• Better Man

Taylor Swift, songwriter (Little Big Town)

• Body Like A Back Road
Zach Crowell, Sam Hunt, Shane McAnally & Josh Osborne, songwriters (Sam Hunt)

• Broken Halos
Mike Henderson & Chris Stapleton, songwriters (Chris Stapleton)

• Drinkin’ Problem
Jess Carson, Cameron Duddy, Shane McAnally, Josh Osborne & Mark Wystrach, songwriters (Midland)

• Tin Man
Jack Ingram, Miranda Lambert & Jon Randall, songwriters (Miranda Lambert)

29. Best Country Album

• Cosmic Hallelujah

Kenny Chesney

• Heart Break
Lady Antebellum

• The Breaker
Little Big Town

• Life Changes
Thomas Rhett

• From A Room: Volume 1
Chris Stapleton

NEW AGE

30. Best New Age Album

 Reflection

Brian Eno

• SongVersation: Medicine
India.Arie

• Dancing On Water
Peter Kater

• Sacred Journey Of Ku-Kai, Volume 5
Kitaro

• Spiral Revelation
Steve Roach

JAZZ

31. Best Improvised Jazz Solo

• Can't Remember Why

Sara Caswell, soloist
Track from: Whispers On The Wind (Chuck Owen And The Jazz Surge)

• Dance Of Shiva
Billy Childs, soloist
Track from: Rebirth

• Whisper Not
Fred Hersch, soloist
Track from: Open Book

• Miles Beyond
John McLaughlin, soloist
Track from: Live @ Ronnie Scott's (John McLaughlin & The 4th Dimension)

• Ilimba
Chris Potter, soloist
Track from: The Dreamer Is The Dream

32. Best Jazz Vocal Album

• The Journey

The Baylor Project

• A Social Call
Jazzmeia Horn

• Bad Ass And Blind
Raul Midón

• Porter Plays Porter
Randy Porter Trio With Nancy King

• Dreams And Daggers
Cécile McLorin Salvant

33. Best Jazz Instrumental Album

• Uptown, Downtown

Bill Charlap Trio

• Rebirth
Billy Childs

• Project Freedom
Joey DeFrancesco & The People

• Open Book
Fred Hersch

• The Dreamer Is The Dream
Chris Potter

34. Best Large Jazz Ensemble Album

• MONK'estra Vol. 2

John Beasley

• Jigsaw
Alan Ferber Big Band

• Bringin' It
Christian McBride Big Band

• Homecoming
Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne

• Whispers On The Wind
Chuck Owen And The Jazz Surge

35. Best Latin Jazz Album

• Hybrido - From Rio To Wayne Shorter

Antonio Adolfo

• Oddara
Jane Bunnett & Maqueque

• Outra Coisa - The Music Of Moacir Santos
Anat Cohen & Marcello Gonçalves

• Típico
Miguel Zenón

• Jazz Tango
Pablo Ziegler Trio

GOSPEL/CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC

36. Best Gospel Performance/Song

• Too Hard Not To

Tina Campbell; Tina Campbell & Warryn Campbell, songwriters

• You Deserve It
JJ Hairston & Youthful Praise Featuring Bishop Cortez Vaughn; David Bloom, JJ Hairston, Phontane Demond Reed & Cortez Vaughn, songwriters

• Better Days
Le'Andria

• My Life
The Walls Group; Warryn Campbell, Eric Dawkins, Damien Farmer, Damon Thomas, Ahjah Walls & Darrel Walls, songwriters

• Never Have To Be Alone
CeCe Winans; Dwan Hill & Alvin Love III, songwriters

37. Best Contemporary Christian Music Performance/Song

 Oh My Soul

Casting Crowns; Mark Hall & Bernie Herms, songwriters

• Clean
Natalie Grant; Natalie Grant, songwriter

• What A Beautiful Name
Hillsong Worship; Ben Fielding & Brooke Ligertwood, songwriters

• Even If
MercyMe; David Garcia, Ben Glover, Crystal Lewis, MercyMe & Tim Timmons, songwriters

• Hills And Valleys
Tauren Wells; Chuck Butler, Jonathan Smith & Tauren Wells, songwriters

38. Best Gospel Album

• Crossover: Live From Music City

Travis Greene

• Bigger Than Me
Le'Andria

• Close
Marvin Sapp

• Sunday Song
Anita Wilson

• Let Them Fall In Love
CeCe Winans

39. Best Contemporary Christian Music Album

• Rise

Danny Gokey

• Echoes (Deluxe Edition)
Matt Maher

• Lifer
MercyMe

• Hills And Valleys
Tauren Wells

• Chain Breaker
Zach Williams

40. Best Roots Gospel Album

• The Best Of The Collingsworth Family - Volume 1

The Collingsworth Family

• Give Me Jesus
Larry Cordle

• Resurrection
Joseph Habedank

• Sing It Now: Songs Of Faith & Hope
Reba McEntire

• Hope For All Nations
Karen Peck & New River

LATIN

41. Best Latin Pop Album

• Lo Único Constante

Alex Cuba

• Mis Planes Son Amarte
Juanes

• Amar Y Vivir En Vivo Desde La Ciudad De México, 2017
La Santa Cecilia

• Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos)
Natalia Lafourcade

• El Dorado
Shakira

42. Best Latin Rock, Urban or Alternative Album

• Ayo

Bomba Estéreo

• Pa' Fuera
C4 Trío & Desorden Público

• Salvavidas De Hielo
Jorge Drexler

• El Paradise
Los Amigos Invisibles

• Residente
Residente

43. Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

• Ni Diablo Ni Santo

Julión Álvarez Y Su Norteño Banda

• Ayer Y Hoy
Banda El Recodo De Cruz Lizárraga

• Momentos
Alex Campos

• Arriero Somos Versiones Acústicas
Aida Cuevas

• Zapateando En El Norte
Humberto Novoa, producer (Various Artists)

44. Best Tropical Latin Album

• Albita

Albita

• Art Of The Arrangement
Doug Beavers

• Salsa Big Band
Rubén Blades Con Roberto Delgado & Orquesta

• Gente Valiente
Silvestre Dangond

• Indestructible
Diego El Cigala

AMERICAN ROOTS MUSIC

45. Best American Roots Performance

• Killer Diller Blues

Alabama Shakes

• Let My Mother Live
Blind Boys Of Alabama

• Arkansas Farmboy
Glen Campbell

• Steer Your Way
Leonard Cohen

• I Never Cared For You
Alison Krauss

46. Best American Roots Song

• Cumberland Gap

David Rawlings & Gillian Welch, songwriters (David Rawlings)

• I Wish You Well
Raul Malo & Alan Miller, songwriters (The Mavericks)

• If We Were Vampires
Jason Isbell, songwriter (Jason Isbell And The 400 Unit)

• It Ain't Over Yet
Rodney Crowell, songwriter (Rodney Crowell Featuring Rosanne Cash & John Paul White)

• My Only True Friend
Gregg Allman & Scott Sharrard, songwriters (Gregg Allman)

47. Best Americana Album

• Southern Blood

Gregg Allman

• Shine On Rainy Day
Brent Cobb

• Beast Epic
Iron & Wine

• The Nashville Sound
Jason Isbell And The 400 Unit

• Brand New Day
The Mavericks

48. Best Bluegrass Album

• Fiddler's Dream

Michael Cleveland

• Laws Of Gravity
The Infamous Stringdusters

• Original
Bobby Osborne

• Universal Favorite
Noam Pikelny

• All The Rage - In Concert Volume One [Live]
Rhonda Vincent And The Rage

49. Best Traditional Blues Album

• Migration Blues

Eric Bibb

• Elvin Bishop's Big Fun Trio
Elvin Bishop's Big Fun Trio

• Roll And Tumble
R.L. Boyce

• Sonny & Brownie's Last Train
Guy Davis & Fabrizio Poggi

• Blue & Lonesome
The Rolling Stones

50. Best Contemporary Blues Album

• Robert Cray & Hi Rhythm

Robert Cray & Hi Rhythm

• Recorded Live In Lafayette
Sonny Landreth

• TajMo
Taj Mahal & Keb' Mo'

• Got Soul
Robert Randolph & The Family Band

• Live From The Fox Oakland
Tedeschi Trucks Band

51. Best Folk Album

• Mental Illness

Aimee Mann

• Semper Femina
Laura Marling

• The Queen Of Hearts
Offa Rex

• You Don't Own Me Anymore
The Secret Sisters

• The Laughing Apple
Yusuf / Cat Stevens

52. Best Regional Roots Music Album

 Top Of The Mountain

Dwayne Dopsie And The Zydeco Hellraisers

 Ho'okena 3.0
Ho'okena

• Kalenda
Lost Bayou Ramblers

• Miyo Kekisepa, Make A Stand [Live]
Northern Cree

• Pua Kiele
Josh Tatofi

REGGAE

53. Best Reggae Album

• Chronology

Chronixx

• Lost In Paradise
Common Kings

• Wash House Ting
J Boog

• Stony Hill
Damian "Jr. Gong" Marley

• Avrakedabra
Morgan Heritage

WORLD MUSIC

54. Best World Music Album

• Memoria De Los Sentidos

Vicente Amigo

• Para Mi
Buika

• Rosa Dos Ventos
Anat Cohen & Trio Brasileiro

• Shaka Zulu Revisited: 30th Anniversary Celebration
Ladysmith Black Mambazo

• Elwan
Tinariwen

CHILDREN'S

55. Best Children's Album

• Brighter Side

Gustafer Yellowgold

• Feel What U Feel
Lisa Loeb

• Lemonade
Justin Roberts

• Rise Shine #Woke
Alphabet Rockers

• Songs Of Peace & Love For Kids & Parents Around The World
Ladysmith Black Mambazo

SPOKEN WORD

56. Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)

• Astrophysics For People In A Hurry
Neil Degrasse Tyson

• Born To Run
Bruce Springsteen

• Confessions Of A Serial Songwriter
Shelly Peiken

• Our Revolution: A Future to Believe In (Bernie Sanders)
Bernie Sanders And Mark Ruffalo

• The Princess Diarist
Carrie Fisher

COMEDY

57. Best Comedy Album

• The Age Of Spin & Deep In The Heart Of Texas

Dave Chappelle

• Cinco
Jim Gaffigan

• Jerry Before Seinfeld
Jerry Seinfeld

• A Speck Of Dust
Sarah Silverman

• What Now?
Kevin Hart

MUSICAL THEATER

58. Best Musical Theater Album

• Come From Away

Ian Eisendrath, August Eriksmoen, David Hein, David Lai & Irene Sankoff, producers; David Hein & Irene Sankoff, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording)

• Dear Evan Hansen
Ben Platt, principal soloist; Alex Lacamoire, Stacey Mindich, Benj Pasek & Justin Paul, producers; Benj Pasek & Justin Paul, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording)

• Hello, Dolly!
Bette Midler, principal soloist; Steven Epstein, producer (Jerry Herman, composer & lyricist) (New Broadway Cast Recording)

MUSIC FOR VISUAL MEDIA

59. Best Compilation Soundtrack For Visual Media

• Baby Driver

(Various Artists)

• Guardians Of The Galaxy Vol. 2: Awesome Mix Vol. 2
(Various Artists)

• Hidden Figures: The Album
(Various Artists)

• La La Land
(Various Artists)

• Moana: The Songs
(Various Artists)

60. Best Score Soundtrack For Visual Media

• Arrival

Jóhann Jóhannsson, composer

• Dunkirk
Hans Zimmer, composer

• Game Of Thrones: Season 7
Ramin Djawadi, composer

• Hidden Figures
Benjamin Wallfisch, Pharrell Williams & Hans Zimmer, composers

• La La Land
Justin Hurwitz, composer

61. Best Song Written For Visual Media

• City Of Stars

Justin Hurwitz, Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Ryan Gosling & Emma Stone)
Track from: La La Land

• How Far I'll Go
Lin-Manuel Miranda, songwriter (Auli'i Cravalho)
Track from: Moana: The Songs

• I Don't Wanna Live Forever (Fifty Shades Darker)
Jack Antonoff, Sam Dew & Taylor Swift, songwriters (ZAYN & Taylor Swift)
Track from: Fifty Shades Darker

• Never Give Up
Sia Furler & Greg Kurstin, songwriters (Sia)
Track from: Lion

• Stand Up For Something
Common & Diane Warren, songwriters (Andra Day Featuring Common)
Track from: Marshall

COMPOSING/ARRANGING

62. Best Instrumental Composition

• Alkaline

Pascal Le Boeuf, composer (Le Boeuf Brothers & JACK Quartet)

• Choros #3
Vince Mendoza, composer (Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne)

• Home Free (For Peter Joe)
Nate Smith, composer (Nate Smith)

• Three Revolutions
Arturo O'Farrill, composer (Arturo O'Farrill & Chucho Valdés)

• Warped Cowboy
Chuck Owen, composer (Chuck Owen And The Jazz Surge)

63. Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

• All Hat, No Saddle

Chuck Owen, arranger (Chuck Owen And The Jazz Surge)

• Escapades For Alto Saxophone And Orchestra From Catch Me If You Can
John Williams, arranger (John Williams)

• Home Free (For Peter Joe)
Nate Smith, arranger (Nate Smith)

• Ugly Beauty/Pannonica
John Beasley, arranger (John Beasley)

• White Christmas
Chris Walden, arranger (Herb Alpert)

64. Best Arrangement, Instruments and Vocals

• Another Day Of Sun

Justin Hurwitz, arranger (La La Land Cast)

• Every Time We Say Goodbye
Jorge Calandrelli, arranger (Clint Holmes Featuring Jane Monheit)

• I Like Myself
Joel McNeely, arranger (Seth MacFarlane)

• I Loves You Porgy/There's A Boat That's Leavin' Soon For New York
Shelly Berg, Gregg Field, Gordon Goodwin & Clint Holmes, arrangers (Clint Holmes Featuring Dee Dee Bridgewater And The Count Basie Orchestra)

• Putin
Randy Newman, arranger (Randy Newman)

PACKAGE

65. Best Recording Package

• El Orisha De La Rosa
Claudio Roncoli & Cactus Taller, art directors (Magín Díaz)

• Mura Masa
Alex Crossan & Matt De Jong, art directors (Mura Masa)

• Pure Comedy (Deluxe Edition)
Sasha Barr, Ed Steed & Josh Tillman, art directors (Father John Misty)

• Sleep Well Beast
Elyanna Blaser-Gould, Luke Hayman & Andrea Trabucco-Campos, art directors (The National)

• Solid State
Gail Marowitz, art director (Jonathan Coulton)

66. Best Boxed Or Special Limited Edition Package

• Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta
Tim Breen, art director (Various Artists)

• Lovely Creatures: The Best Of Nick Cave And The Bad Seeds (1984 - 2014)
Tom Hingston, art director (Nick Cave And The Bad Seeds)

• May 1977: Get Shown The Light
Masaki Koike, art director (Grateful Dead)

• The Voyager Golden Record: 40th Anniversary Edition
Lawrence Azerrad, Timothy Daly & David Pescovitz, art directors (Various Artists)

• Warfaring Strangers: Acid Nightmares
Tim Breen, Benjamin Marra & Ken Shipley, art directors (Various Artists)

NOTES

67. Best Album Notes

• Arthur Q. Smith: The Trouble With The Truth
Wayne Bledsoe & Bradley Reeves, album notes writers (Various Artists)

• Big Bend Killing: The Appalachian Ballad Tradition
Ted Olson, album notes writer (Various Artists)

• The Complete Piano Works Of Scott Joplin
Bryan S. Wright, album notes writer (Richard Dowling)

• Edouard-Léon Scott De Martinville, Inventor Of Sound Recording: A Bicentennial Tribute
David Giovannoni, album notes writer (Various Artists)

• Live At The Whisky A Go Go: The Complete Recordings
Lynell George, album notes writer (Otis Redding)

• Washington Phillips And His Manzarene Dreams
Michael Corcoran, album notes writer (Washington Phillips)

HISTORICAL

68. Best Historical Album

• Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta
Jon Kirby, Florent Mazzoleni, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton & Maria Rice, mastering engineers (Various Artists)

• The Goldberg Variations - The Complete Unreleased Recording Sessions June 1955
Robert Russ, compilation producer; Matthias Erb, Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Glenn Gould)

• Leonard Bernstein - The Composer
Robert Russ, compilation producer; Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Leonard Bernstein)

• Sweet As Broken Dates: Lost Somali Tapes From The Horn Of Africa
Nicolas Sheikholeslami & Vik Sohonie, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists)

• Washington Phillips And His Manzarene Dreams
Michael Corcoran, April G. Ledbetter & Steven Lance Ledbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Washington Phillips)

PRODUCTION, NON-CLASSICAL

69. Best Engineered Album, Non-Classical

• Every Where Is Some Where

Brent Arrowood, Miles Comaskey, JT Daly, Tommy English, Kristine Flaherty, Adam Hawkins, Chad Howat & Tony Maserati, engineers; Joe LaPorta, mastering engineer (K.Flay)

• Is This The Life We Really Want?
Nigel Godrich, Sam Petts-Davies & Darrell Thorp, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Roger Waters)

• Natural Conclusion
Ryan Freeland, engineer; Joao Carvalho, mastering engineer (Rose Cousins)

• No Shape
Shawn Everett & Joseph Lorge, engineers; Patricia Sullivan, mastering engineer (Perfume Genius)

• 24K Magic
Serban Ghenea, John Hanes & Charles Moniz, engineers; Tom Coyne, mastering engineer (Bruno Mars)

70. Producer Of The Year, Non-Classical

• Calvin Harris

• Don’t Quit (DJ Khaled & Calvin Harris Featuring Travis Scott & Jeremih) (T)
• Funk Wav Bounces Vol. 1 (Calvin Harris Featuring Various Artists) (A)

• Greg Kurstin

• Concrete And Gold (Foo Fighters) (A)
• Dear Life (Beck) (S)
• Dusk Till Dawn (ZAYN Featuring Sia) (S)
• LOVE. (Kendrick Lamar Featuring Zacari) (T)
• Strangers (Halsey Featuring Lauren Jauregui) (T)
• Wall Of Glass (Liam Gallagher) (S)

• Blake Mills

• Darkness And Light (John Legend) (A)
• Eternally Even (Jim James) (A)
• God Only Knows (John Legend & Cynthia Erivo Featuring yMusic) (S)
• Memories Are Now (Jesca Hoop) (A)
• No Shape (Perfume Genius) (A)
• Semper Femina (Laura Marling) (A)

• No I.D.

• America (Logic Featuring Black Thought, Chuck D & Big Lenbo & No ID) (T)
• The Autobiography (Vic Mensa) (A)
• 4:44 (JAY-Z) (A)

• The Stereotypes

• Before I Do (Sevyn Streeter) (S)
• Better (Lil Yachty Featuring Stefflon Don) (T)
• Deliver (Fifth Harmony) (T)
• Finesse (Bruno Mars) (T)
• Mo Bounce (Iggy Azalea) (S)
• Sunshine (Kyle Featuring Miguel) (S)
• That's What I Like (Bruno Mars) (T)

71. Best Remixed Recording

• Can't Let You Go (Louie Vega Roots Mix)

Louie Vega, remixer (Loleatta Holloway)

• Funk O' De Funk (SMLE Remix)
SMLE, remixers (Bobby Rush)

• Undercover (Adventure Club Remix)
Leighton James & Christian Srigley, remixers (Kehlani)

• A Violent Noise (Four Tet Remix)
Four Tet, remixer (The xx)

• You Move (Latroit Remix)
Dennis White, remixer (Depeche Mode)

SURROUND SOUND

72. Best Surround Sound Album

• Early Americans

Jim Anderson, surround mix engineer; Darcy Proper, surround mastering engineer; Jim Anderson & Jane Ira Bloom, surround producers (Jane Ira Bloom)

• Kleiberg: Mass For Modern Man
Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Eivind Gullberg Jensen & Trondheim Symphony Orchestra And Choir)

• So Is My Love
Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Nina T. Karlsen & Ensemble 96)

• 3-D The Catalogue
Fritz Hilpert, surround mix engineer; Tom Ammermann, surround mastering engineer; Fritz Hilpert, surround producer (Kraftwerk)

• Tyberg: Masses
Jesse Brayman, surround mix engineer; Jesse Brayman, surround mastering engineer; Blanton Alspaugh, surround producer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale)

PRODUCTION, CLASSICAL

73. Best Engineered Album, Classical

• Danielpour: Songs Of Solitude & War Songs

Gary Call, engineer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)

• Kleiberg: Mass For Modern Man
Morten Lindberg, engineer (Eivind Gullberg Jensen, Trondheim Vokalensemble & Trondheim Symphony Orchestra)

• Schoenberg, Adam: American Symphony; Finding Rothko; Picture Studies
Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers (Michael Stern & Kansas City Symphony)

• Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio
Mark Donahue, engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)

• Tyberg: Masses
John Newton, engineer; Jesse Brayman, mastering engineer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale)

74. Producer Of The Year, Classical

• Blanton Alspaugh

• Adamo: Becoming Santa Claus (Emmanuel Villaume, Kevin Burdette, Keith Jameson, Lucy Schaufer, Hila Plitmann, Matt Boehler, Jonathan Blalock, Jennifer Rivera & Dallas Opera Orchestra)
• Aldridge: Sister Carrie (William Boggs, Keith Phares, Matt Morgan, Alisa Suzanne Jordheim, Stephen Cunningham, Adriana Zabala, Florentine Opera Chorus & Milwaukee Symphony Orchestra)
• Copland: Symphony No. 3; Three Latin American Sketches (Leonard Slatkin & Detroit Symphony Orchestra)
• Death & The Maiden (Patricia Kopatchinskaja & The Saint Paul Chamber Orchestra)
• Handel: Messiah (Andrew Davis, Noel Edison, Toronto Mendelssohn Choir & Toronto Symphony Orchestra)
• Haydn: Symphonies Nos. 53, 64 & 96 (Carlos Kalmar & Oregon Symphony)
• Heggie: It's A Wonderful Life (Patrick Summers, William Burden, Talise Trevigne, Andrea Carroll, Rod Gilfry & Houston Grand Opera)
• Tyberg: Masses (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale)

• Manfred Eicher 
• Mansurian: Requiem (Alexander Liebreich, Florian Helgath, RIAS Kammerchor & Münchener Kammerorchester)
 Monk, M.: On Behalf Of Nature (Meredith Monk & Vocal Ensemble)
• Point & Line - Debussy And Hosokawa (Momo Kodama)
• Rímur (Arve Henriksen & Trio Mediaeval)
• Silvestrov: Hieroglyphen Der Nacht (Anja Lechner)

• David Frost 
• Alma Española (Isabel Leonard)
• Amplified Soul (Gabriela Martinez)
• Beethoven: Piano Sonatas, Vol. 6 (Jonathan Biss)
• Bruckner: Symphony No. 9 (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra)
• Garden Of Joys And Sorrows (Hat Trick Trio)
• Laks: Chamber Works (ARC Ensemble)
• Schoenberg, Adam: American Symphony; Finding Rothko; Picture Studies (Michael Stern & Kansas City Symphony)
• Troika (Matt Haimovitz & Christopher O'Riley)
• Verdi: Otello (Yannick Nézet-Séguin, Günther Groissböck, Željko Lučić, Dimitri Pittas, Aleksandrs Antonenko, Sonya Yoncheva, The Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)

• Morten Lindberg 
• Furatus (Ole Edvard Antonsen & Wolfgang Plagge)
• Interactions (Bård Monsen & Gunnar Flagstad)
• Kleiberg: Mass For Modern Man (Eivind Gullberg Jensen, Trondheim Vokalensemble & Trondheim Symphony Orchestra)
• Minor Major (Oslo String Quartet)
• Northern Timbre (Ragnhild Hemsing & Tor Espen Aspaas)
• So Is My Love (Nina T. Karlsen & Ensemble 96)
• Thoresen: Sea Of Names (Trond Schau)

• Judith Sherman 
• American Nocturnes (Cecile Licad)
• The Birthday Party (Aki Takahashi)
• Discovering Bach (Michelle Ross)
• Foss: Pieces Of Genius (New York New Music Ensemble)
• Secret Alchemy - Chamber Works By Pierre Jalbert (Curtis Macomber & Michael Boriskin)
• Sevenfive - The John Corigliano Effect (Gaudette Brass)
• Sonic Migrations - Music Of Laurie Altman (Various Artists)
• Tribute (Dover Quartet)
• 26 (Melia Watras & Michael Jinsoo Lim)

CLASSICAL

75. Best Orchestral Performance

• Concertos For Orchestra

Louis Langrée, conductor (Cincinnati Symphony Orchestra)

• Copland: Symphony No. 3; Three Latin American Sketches
Leonard Slatkin, conductor (Detroit Symphony Orchestra)

• Debussy: Images; Jeux & La Plus Que Lente
Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)

• Mahler: Symphony No. 5
Osmo Vänskä, conductor (Minnesota Orchestra)

• Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio
Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)

76. Best Opera Recording

• Berg: Lulu

Lothar Koenigs, conductor; Daniel Brenna, Marlis Petersen & Johan Reuter; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra)

• Berg: Wozzeck
Hans Graf, conductor; Anne Schwanewilms & Roman Trekel; Hans Graf, producer (Houston Symphony; Chorus Of Students And Alumni, Shepherd School Of Music, Rice University & Houston Grand Opera Children's Chorus)

• Bizet: Les Pêcheurs De Perles
Gianandrea Noseda, conductor; Diana Damrau, Mariusz Kwiecień, Matthew Polenzani & Nicolas Testé; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)

• Handel: Ottone
George Petrou, conductor; Max Emanuel Cencic & Lauren Snouffer; Jacob Händel, producer (Il Pomo D'Oro)

• Rimsky-Korsakov: The Golden Cockerel
Valery Gergiev, conductor; Vladimir Feliauer, Aida Garifullina & Kira Loginova; Ilya Petrov, producer (Mariinsky Orchestra; Mariinsky Chorus)

77. Best Choral Performance

• Bryars: The Fifth Century

Donald Nally, conductor (PRISM Quartet; The Crossing)

• Handel: Messiah
Andrew Davis, conductor; Noel Edison, chorus master (Elizabeth DeShong, John Relyea, Andrew Staples & Erin Wall; Toronto Symphony Orchestra; Toronto Mendelssohn Choir)

• Mansurian: Requiem
Alexander Liebreich, conductor; Florian Helgath, chorus master (Anja Petersen & Andrew Redmond; Münchener Kammerorchester; RIAS Kammerchor)

• Music Of The Spheres
Nigel Short, conductor (Tenebrae)

• Tyberg: Masses
Brian A. Schmidt, conductor (Christopher Jacobson; South Dakota Chorale)

78. Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

• Buxtehude: Trio Sonatas, Op. 1

Arcangelo

• Death & The Maiden
Patricia Kopatchinskaja & The Saint Paul Chamber Orchestra

• Divine Theatre - Sacred Motets By Giaches De Wert
Stile Antico

• Franck, Kurtág, Previn & Schumann
Joyce Yang & Augustin Hadelich

• Martha Argerich & Friends - Live From Lugano 2016
Martha Argerich & Various Artists

79. Best Classical Instrumental Solo

• Bach: The French Suites

Murray Perahia

• Haydn: Cello Concertos
Steven Isserlis; Florian Donderer, conductor (The Deutsch Kammerphilharmonie Bremen)

• Levina: The Piano Concertos
Maria Lettberg; Ariane Matiakh, conductor (Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin)

• Shostakovich: Violin Concertos Nos. 1 & 2
Frank Peter Zimmermann; Alan Gilbert, conductor (NDR Elbphilharmonie Orchester)

• Transcendental
Daniil Trifonov

80. Best Classical Solo Vocal Album

• Bach & Telemann: Sacred Cantatas

Philippe Jaroussky; Petra Müllejans, conductor (Ann-Kathrin Brüggemann & Juan de la Rubia; Freiburger Barockorchester)

• Crazy Girl Crazy - Music By Gershwin, Berg & Berio
Barbara Hannigan (Orchestra Ludwig)

• Gods & Monsters
Nicholas Phan; Myra Huang, accompanist

• In War & Peace - Harmony Through Music
Joyce DiDonato; Maxim Emelyanychev, conductor (Il Pomo D’Oro)

• Sviridov: Russia Cast Adrift
Dmitri Hvorostovsky; Constantine Orbelian, conductor (St. Petersburg State Symphony Orchestra & Style Of Five Ensemble)

81. Best Classical Compendium

• Barbara

Alexandre Tharaud; Cécile Lenoir, producer

• Higdon: All Things Majestic, Viola Concerto & Oboe Concerto
Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer

• Kurtág: Complete Works For Ensemble & Choir
Reinbert de Leeuw, conductor; Guido Tichelman, producer

• Les Routes De L'Esclavage
Jordi Savall, conductor; Benjamin Bleton, producer

• Mademoiselle: Première Audience - Unknown Music Of Nadia Boulanger
Lucy Mauro; Lucy Mauro, producer

82. Best Contemporary Classical Composition

• Concerto For Orchestra

Zhou Tian, composer (Louis Langrée & Cincinnati Symphony Orchestra)
Track from: Concertos For Orchestra

• Picture Studies
Adam Schoenberg, composer (Michael Stern & Kansas City Symphony)
Track from: Schoenberg, Adam: American Symphony; Finding Rothko; Picture Studies

• Requiem
Tigran Mansurian, composer (Alexander Liebreich, Florian Helgath, RIAS Kammerchor & Münchener Kammerorchester)

• Songs Of Solitude
Richard Danielpour, composer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)
Track from: Danielpour: Songs Of Solitude & War Songs

• Viola Concerto
Jennifer Higdon, composer (Roberto Díaz, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)
Track from: Higdon: All Things Majestic, Viola Concerto & Oboe Concerto

MUSIC VIDEO/FILM

83. Best Music Video

• Up All Night

Beck
Canada, video director; Laura Serra Estorch & Oscar Romagosa, video producers

• Makeba
Jain
Lionel Hirle & Gregory Ohrel, video directors; Yodelice, video producer

• The Story Of O.J.
JAY-Z
Shawn Carter & Mark Romanek, video directors; Daniel Midgley, video producer

• Humble.
Kendrick Lamar
The Little Homies & Dave Meyers, video directors; Jason Baum, Dave Free, Jamie Rabineau, Nathan K. Scherrer & Anthony Tiffith, video producers

• 1-800-273-8255
Logic Featuring Alessia Cara & Khalid
Andy Hines, video director; Andrew Lerios, video producer

84. Best Music Film

• One More Time With Feeling

Nick Cave & The Bad Seeds
Andrew Dominik, video director; Dulcie Kellett & James Wilson, video producers

• Long Strange Trip
(The Grateful Dead)
Amir Bar-Lev, video director; Alex Blavatnik, Ken Dornstein, Eric Eisner, Nick Koskoff & Justin Kreutzmann, video producers

• The Defiant Ones
(Various Artists)
Allen Hughes, video director; Sarah Anthony, Fritzi Horstman, Broderick Johnson, Gene Kirkwood, Andrew Kosove, Laura Lancaster, Michael Lombardo, Jerry Longarzo, Doug Pray & Steven Williams, video producers

• Soundbreaking
(Various Artists)
Maro Chermayeff & Jeff Dupre, video directors; Joshua Bennett, Julia Marchesi, Sam Pollard, Sally Rosenthal, Amy Schewel & Warren Zanes, video producers

• Two Trains Runnin'
(Various Artists)
Sam Pollard, video director; Benjamin Hedin, video producer

Read 318 times Last modified on Monday, 29 January 2018 04:03

About

  • Delta FM adalah sebuah stasiun radio yang merupakan bagian dari Group Masima Radio Network (MRN) perusahaan pengelola radio dari berbagai segmen pendengar beberapa diantaranya Radio Prambors dan Radio Bahana

Station

Jakarta 99.1 FM
Bandung 94.4 FM
Surabaya 100.5 FM
Makassar 99.2 FM
Manado 99.3 FM
Medan 105.8 FM
Semarang 96.1 FM
Yogyakarta 103.7 FM